6. třída - Vědecké okénko

20.07.2018

1. hodina: Pohyb vody v rostlinách

DONESTE SI: VLASTNÍ ŠIŠKU

1. Může růst rostlina bez vody? Odpověď zdůvodněte. 

2. Kolik vody rostliny obsahují? 

3. Čím přijímá rostlina vodu? 

PŘEČTĚTE SI:

  • Vodní režim rostliny zahrnuje příjem vody rostlinou z okolního prostředí, vedení (pohyb) vody v rostlině a výdej vody z rostliny do okolního prostředí. Rostlina vodu neustále přijímá a vydává.
  • Většina rostlin má tkáně nazývané dřevo a lýko, které dopravují vodu a živiny do všech částí rostliny. Dřevo se skládá z kanálků dopravujících vodu od kořenů vzhůru a lýko rozvádí živiny po celé rostlině.
  • I rostliny se mohou pohybovat. Pohyby spojené s odpařováním vody se nazývají fyzikální. Tyto pohyby působí i v neživých částech rostliny a některé jsou způsobeny pnutím.
  • Různé části rostliny mají odlišnou schopnost sát vodu. Části rostliny mění svůj tvar, např. šišky jehličnanů se za sucha rozevírají, za vlhka naopak zavírají, v důsledku čehož dochází k uvolňování a vypadávání zralých semen.

Postup:

1. Na barevné papíry namalujte květy cca 5 cm veliké a vystřihněte je.

2. Jednotlivé okvětní lístky přehněte přes sebe směrem do středu květu.

3. Květy položte na hladinu vody v PET talíři a pozorujte.

Závěr (obrázek a popis): Popište, co se stalo. Co jste tímhle pokusem demonstrovali?

2. hodina: Kryptografie a tajné písmo

DONESTE SI: 50ML OCTA, 1 BALENÍ JEDLÉ SODY, 1 SÁČEK POTRAVINÁŘSKÉHO BARVIVA

PŘEČTĚTE SI:

Možná jste někdy chtěli poslat důležitý vzkaz a přitom bylo nutné, aby si váš dopis nepřečetl nikdo nepovolaný. Tajné (neboli synpatetické) inkousty se používaly odedávna k zaznamenávání důležitých zpráv. Nevýznamný text dokumentu byl proložen mezi řádky nebo na okrajích papíru jiným textem, který nikdo bez znalosti speciálního postupu nepřečetl. Tajné písmo bylo napsané roztokem bezbarvé nebo jen slabě zbarvené látky, kterou je možné zviditelnit pomocí reakce s jinou látkou, nebo prostým zahřátím papíru. Zkuste si tajné inkousty připravit a napište jimi svým kamarádům!

Nauka šifrování se nazývá kryptografie (metody utajování smyslu zpráv převodem do podoby, která je čitelná jen se speciální znalostí). Slovo kryptografie pochází z řečtiny - kryptós je skrytý a gráphein znamená psát.

Kryptografie se po staletí vyvíjela k větší složitosti zároveň s lidskou civilizací a mnohokrát ovlivnila běh dějin. Zejména utajení či vyzrazení strategických vojenských informací může mít zásadní vliv. První důkaz o zašifrování zprávy pochází z roku 480 př. n. l. z období řecko-perských válek v bitvě u Salamíny. Do historie kryptografie se zapsal i významný římský vojevůdce a politik Julius Caesar, a to vynalezením šifry, která byla pojmenována jako Caesarova šifra.

K zamaskování napsaného textu slouží různé druhy šifer. Chemici však žádné šifry nepotřebují, mají svá tzv. tajná písma. Tajná písma spočívají v reakci na teplo nebo v reakci dvou látek, které jsou v podstatě bez barvy, ale při společné reakci tvoří barevnou sloučeninu. Druhů písma je samozřejmě obrovské množství, vy si dnes vyzkoušíte pouze nejznámější.


Tajné písmo 1, Postup:

  1. Špejlí napište tajný text nebo nakreslete obrázek octem na papír.
  2. Nechte dobře zaschnout na vzduchu (papír nezahřívejte!).
  3. Poté výsledek zviditelníte nad plamenem svíčky (pozor, ať vám papír nechytne)!

Tajné písmo 2, Postup:

  1. Smíchejte lžíci jedlé sody a lžíci vody v kádince.
  2. Na papír touto směsí něco napište nebo namalujte.
  3. Nechte úplně zaschnout.
  4. Text nebo obrázek se objeví, když jej velmi zlehka přejedete čistým štětečkem namočeným v obarvené vodě potravinářskou barvou.

Odpověz na následující otázky:

  • Jak se jmenuje věda, která se zabývá šifrováním?
  • Z jakého období pochází první důkaz o využití šifrování? 
  • Na jakých dvou základních principech funguje odhalování tajného písma?
  • Při psaní jste používali ocet. Kde se s ním můžete setkat normálně v domácnosti? K čemu se používá? 
  • Jdi si vybrat z každé skupiny jeden papír a odhal, co nakreslil nebo napsal tvůj spolužák!

3. hodina: Energie a Foukací raketa


DONESTE SI: FIXY, IZOLEPU, LEPIDLO, NŮŽKY

Energie se nedá vyrobit ani zničit. Energie se přeměňuje z jednoho druhu na jiný. Většina energie, kterou dnes využíváme, pochází ze Slunce. Určitě jste se někdy dívali na vodopády nebo jste si házeli s míčem. Co se v těchto případech děje s energií pohybovou a polohovou? Je pořád stejná anebo se mění?

Příklady přeměny energie:

  • Člověk a ostatní živočichové přeměňují chemickou energii v potravě na energii pohybovou.
  • Energie potoků a řek - může se jednat o energii polohovou (přehrady) i pohybovou (proudící vodní toky) - pochází od Slunce, neboť díky němu dochází ke koloběhu vody.
  • Energie proudícího vzduchu (vítr) - pochází od Slunce, neboť vítr vzniká nerovnoměrným ohříváním povrchu Země. Využívala se od starověku (např. větrné mlýny).
  • Hořením se mění chemická energie na teplo.
  • Změna tepelné energie na mechanickou - parní stroj, spalovací motory (člověk se ji naučil využívat v 18. století).
  • Přeměna jaderná energie Slunce na teplo a světlo. Jadernou energii uloženou v prvcích na Zemi se člověk naučil využívat ve 20. století.

Pomůcky:

2x papír A4, 1x izolepa malá, 1x lepidlo, 1x nůžky, pastelky

Postup:

  • Papír A4 rozstřihněte na šířku na 2 poloviny.
  • Z obou polovin vytvoříme ruličky (jednu užší a druhou širší) a zalepíme izolepou.
  • Ze tří A7 kartiček vytvoříme tři stabilizační křídla. A7 přeložíme na půl a každý volný konec ještě přeložíme zpět
  • Stabilizační křídla přilepte na širší ruličku (raketu).
  • Na vrchol širší ruličky přiletíme izolepou papírový kornoutek.
  • Foukátko (užší rulička) dejte do rakety a silně foukněte.

Můžete soutěžit, která raketa dolétne dál, kdo se lépe strefí na cíl, komu dolétne raketa výš...

Odpověz na následující otázky:

  • Jaké druhy energií znáte?
  • Uveďte 2 příklady přeměny energie.
  • Co je to raketa a kde se s ní setkáte?
  • Co umožňuje raketě vzlétnout? 
  • Co umožňuje vzlétnout papírové raketě?
  • Znáte podobné stroje, které fungují na principu změny energie?


4. hodina: Kolik vzduchu vydechujeme?

DONESTE SI: 2L NEBO 2,5L PET LAHEV Z PEVNÉHO PLASTU, PLASTOVOU MISKU O OBJEMU ALESPON 3L

Víš, kolikrát se nadechneš za minutu při klidovém dýchání? Je to asi 16krát. Při klidovém nádechu a výdechu se vymění asi 0,5 l vzduchu. Nicméně celková kapacita plic je množství vzduchu, které jsme schopni vydechnout po maximálním nádechu. Pohybuje se od pěti litrů u žen po 5,6 litru u mužů. Sportovci mohou vykazovat až sedm litrů. Je ovlivněna mnoha faktory, jako jsou věk, pohlaví, velikost, trénovanost, ale i předchozí nemoci plic a životní styl člověka.

To, jak běh udýcháte, v této chvíli závisí na dvou faktorech: kolik vzduchu dokážete nadechnout (vitální kapacita plic) a kolik kyslíku z tohoto objemu dokážete využít (VO2 max). V této souvislosti je nadmíru důležité umět dýchat správně. A to je kamenem úrazu. Většina lidí to totiž neumí.

Všimli jste si někdy, jak to dělají miminka? Dýchají do břicha, pěkně zhluboka. A právě tak byste to měli dělat i vy. Při tzv. bráničním dýchání dokážete nasát vzduch do plic tak zhluboka, že se nezastaví v plicích, ale pokračuje dál až do bránice.

Teď tedy na chvíli přestaňte číst a vyzkoušejte si, jak dýcháte.

  1. 1. Sedněte si na židli a narovnejte záda. Položte si ruce dlaněmi na břicho. Zhluboka se nadechněte nosem a soustřeďte se na to, aby vzduch prošel plícemi až do břicha. Pokud se vám bříško začne zvedat a tlačit na dlaně, děláte to správně. Výdech má být dlouhý a ústy.
  2. 2. Posaďte se a předkloňte se tak, že vaše hlava bude spočívat téměř mezi koleny. Tentokrát však položte dlaně na bederní část zad. Opět se zhluboka nosem nadechněte a nechte vzduch projít až do břicha. Jestliže pocítíte tlak v břišní oblasti a v dlaních rozpínání beder, dýcháte správně. Výdech proveďte opět ústy.

Vitální kapacita plic

Potřeby - odměrný válec nebo plastová láhev (2,5 l), mísa, limonádové brčko.

Provedení:

  • Do plastové láhve postupně přiléváme 5krát 1/2 litru vody a na stěně vyznačíme stupnici objemu.
  • Láhev plnou vody umístíme dnem vzhůru do nádoby s vodou.
  • Do hrdla zasuneme konec brčka.
  • Do láhve vyfoukneme po hlubokém nadechnutí vzduch a změříme objem vydechnutého vzduchu vyfouknutého do láhve.

Jak vydechnete, vzduch z vašich plic se shromáždí v horní části plastové lahve. Čím víc vydechujete, tím více vzduchu láhev naplní a voda z ní se vytlačí ven do mísy. Tím zjistíte, kolik vzduch na jeden nádech vaše plíce pojmou.

Otázky:

  1. Kolik litrů vzduchu jsi vydechnul? Porovnej se se spolužáky.
  2. Jak tvoje plíce získávají více vzduchu při namáhavé práci? (Změř počet vdechů za minutu, když jsi v klidu a potom, co vykonáš 10 dřepů.)


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky