První pomoc

První pomoc při úrazech

I při nejvyšší opatrnosti a dodržování všech bezpečnostních předpisů pro práci v chemické laboratoři dochází někdy k větším či menším úrazům. Základní pravidla poskytování první pomoci si proto musí osvojit každý pracovník laboratoře, aby mohl poskytnout pomoc nejen spolupracovníkům, ale i sobě. Laik smí ovšem poskytovat pouze první pomoc, která nenahrazuje lékařské ošetření. Při všech úrazech a zraněních je nutné postiženého po poskytnutí první pomoci ihned odeslat k lékařskému ošetření, lékaře přivolat nebo zajistit převoz do nejbližší nemocnice.

Pracovní úrazy, jimiž byla způsobena smrt nebo pracovní neschopnost trvající nejméně jeden den mimo den, kdy došlo k pracovnímu úrazu, podléhají registraci a organizace jsou povinny vést o nich evidenci v knize úrazů. Každý pracovník a žák je povinen hlásit tyto úrazy svému nejbližšímu nadřízenému nebo učiteli.


Nejčastější zranění a úrazy v chemických laboratořích je možno rozdělit do těchto skupin:

  1. Popáleniny
  2. Poleptání a popálení chemikáliemi
  3. Poranění rozbitým sklem
  4. Otravy jedovatými látkami
  5. Jiné náhlé příhody

Popáleniny

Při poskytování první pomoci je velmi důležité zabránit vstupu infekce do postižené tkáně, zvláště u popálenin rozsáhlých a hlubokých. Na popálená nebo opařená místa se nesmí sahat. Popáleniny nikdy neumýváme vodou. Jen malé popáleniny prvního stupně natřeme sterilním lanolínem, olejem nebo mastí na popáleniny. Popáleninu správně ošetříme tak, že zhotovíme sterilní krycí obvaz a dopravíme postiženého do nemocnice. Popálenému dáváme pít velké množství tekutin, zásadně však ne alkoholické nápoje.

V případě vznícení oděvu je nutné energicky zabránit panice. Postižený nesmí pobíhat a hořící oděv nejlépe uhasíme pomocí přikrývek nebo oděvů. Když je uhašený oděv přilepen k pokožce, nesmí se nikdy strhávat, celá popálená část i s oděvem se zahalí do čistého prostěradla a zajistí se převoz postiženého do nemocnice.

Poleptání

Potřísnění kůže: Zasažené místo ihned oplachujeme silným proudem vody. Politý oděv i obuv se musí co nejrychleji odložit, a to ještě před použitím oplachů. Potřísněné vlasy či vousy musejí být odstraněny (ostříhány), aby nepůsobily dodatečnou kontaminaci.

Neutralizační roztoky:

- při poleptání kyselinami - mýdlo, 2 % roztok NaHCO3 (5 - 15 lžic NaHCO3 do 1 litru vody).

- při poleptání hydroxidy - 2 % roztok H3BO3 (nebo 5 lžic kyseliny citronové do 1 litru vody).

Při zasažení očí chemickými látkami je možno krystalky tuhé látky opatrně odstranit např. kapesníkem, stejně jako odsát velké kapky žíravin. Pak se musí otevřené (i násilím) oči ihned vyplachovat velkým množstvím vody, a to nejméně 10 - 15 minut. Voda nesmí při proplachování téci z kontaminovaného oka do čistého!

V žádném případě se při zasažení očí nepokoušíme o žádnou neutralizaci! Při zasažení očí zásadou lze po propláchnutí očí vodou oči ještě vypláchnout borovou vodou (z lékárny, nikoli vlastní příprava) nebo Ophtalem. Při zasažení kyselinou vyplachujeme pouze vodou! Na oči dáme po oplachu sterilní hydrofilní mul, zavážeme a postiženého v každém případě odvezeme k lékaři nebo do nemocnice!

Při požití kyseliny nebo hydroxidu ihned vypláchneme ústa vodou nebo raději mlékem. Ihned po požití dáme vypít 1/2 litru vlažné vody.

Poranění rozbitým sklem

Poranění očí: Oči převážeme sterilním obvazem s měkkou podložkou tak, abychom zabránili pohybu víčka, a poraněného dopravíme k očnímu lékaři. Laik nesmí do poraněného oka nikdy zasahovat!

Řezné rány: ošetříme přiložením sterilního krycího obvazu. Na krvácející ránu nikdy nepřikládáme pouze vatu, ale nejprve ránu překryjeme sterilní gázou a teprve na gázu přiložíme vatu.

V případě poranění tepen a žil poraněnou končetinu zvedneme, aby nastalo co největší odkrvení poraněné oblasti, a přímo na ránu přiložíme sterilní tlakový obvaz. Zcela výjimečně, při poranění velké tepny, je nutno použít pružného gumového škrtidla, které se přikládá směrem k srdci, tj. nad ránu. Stažení škrtidla musí být co nejmenší, ale takové, aby krvácení ustalo. Škrtidlo po čase uvolníme, aby tkáň neodumírala vlivem neprokrvení. Postiženého je nutno ihned dopravit k ošetření do nemocnice!

Otravy toxickými látkami

Velmi podrobné a zajímavé informace o toxických a zdraví škodlivých látkách lze získat např. z knih Marhold J.: Přehled průmyslové toxikologie. Anorganické látky. Avicenum, Praha 1980 a Marhold J.: Přehled průmyslové toxikologie. Organické látky. Avicenum, Praha 1986.

Děti by však do styku s toxickými a zdraví škodlivými látkami v době školního vyučování přijít neměly. Proto jsou v laboratorní části tohoto studijního materiálu vybrány pouze takové experimenty, kde se toxické a zdraví škodlivé látky nevyskytují v množstvích, která by mohla děti jakkoli poškodit nebo ohrozit (např. roztok jodu je realizován pomocí léku používaného k desinfekci dutiny ústní apod.).

Jiné náhlé příhody

Mdloba

Postiženého uložíme v klidu a uvolníme těsné části oděvu. Je-li v obličeji rudý, položíme ho hlavou mírně nahoru. Je-li v obličeji bledý, uložíme ho hlavou mírně dolů a nohy poněkud zvedneme (podložíme). Přikládáme studené obklady na čelo, případně postříkáme obličej a hrudník studenou vodou. Zajistíme dostatečný přívod čerstvého vzduchu, kontrolujeme dech a srdeční činnost a podle závažnosti voláme lékaře.

Úrazy elektrickým proudem

Je-li někdo zasažen elektrickým proudem a dotýká se stále elektrického vedení, zajistíme ihned vypnutí proudu, tj. vypnutí pojistek, hlavního vypínače apod. Nelze-li proud vypnout, smíme se postiženého dotknout jen v tom případě, že jsme sami izolováni (dřevem, gumou apod.).

V případě, že postižený je v bezvědomí, zjistíme ihned, zda nedošlo k zástavě dýchání a krevního oběhu. Pokud ano, zahájíme ihned kříšení a okamžitě přivoláme lékařskou pomoc. V kříšení nesmíme ustat (často jde jen o zdánlivou smrt, která může trvat i několik hodin). Smrt může konstatovat pouze lékař.

Kříšení

Nepřímá srdeční masáž: Postiženého uložíme na pevnou podložku. Levou ruku položíme prohnutou dlaní na hrudní kost postiženého tak, aby se prsty této ruky nedotýkaly žeber. Dolní okraj dlaně má být asi 3 cm nad hrotem mečovitého výběžku hrudní kosti. Pravou ruku položíme dlaní rovnoběžně na levou. Napneme lokty a nakloníme se nad postiženého, aby tlak směřoval přímo dolů. Hrudník stlačujeme pravidelně, plynule a nepřerušovaně s frekvencí asi 60 stlačení za minutu - na píseň Rolničky rolničky. Při správném stlačení mají ruce klesnout asi 3 cm pod normální polohu hrudníku.

Kombinace umělého dýchání a nepřímé srdeční masáže:

a) dva zachránci: 1 vdech za 5 sekund, 1 stlačení hrudníku za 1 sekundu

b) jeden zachránce: plynule a nepřerušovaně s frekvencí asi 60 stlačení za minutu

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky